Některé zásady úspěšného pěstování kaktusů


...a několik rad na začátek. Předně si musíme uvědomit, že kaktus je rostlina milující dostatek světla, tepla a nárazovou zálivku. Z tohoto důvodu je nejvhodnější pěstovat kaktusy ve skleníku či pařeništi nebo za slunným oknem. Pokud začínáte pěstovat kaktusy a nemáte potřebné zkušenosti, začněte s běžnými rody, ta Vám udělají největší radost. Velmi vděčné rody jsou: Aylostera, Gymnocalycyum, Lobivia, Mamilaria, Notocactus, Rebutia a řada dalších.


Pokud to s kaktusem myslíte opravdu vážně, přijměte náš skromný návod na jeho pěstování. Představa, že by se kaktusy pěstovaly jako ostatní pokojové rostliny, je mylná. V čem je tedy hlavní podstata úspěchu pěstování?


1. V přezimování – volíme teploty do 15 °C absolutně bez zálivky pokud možno na slunném nebo alespoň světlém místě. Lze sice zimovat i beze světla, ale substrát musí být úplně vyschlý a teplota by neměla klesnout pod 7 °C a stoupnout nad 10 °C, což se nemusí vždy podařit.


2. V nárocích na zeminu – zemina pro kaktusy musí být vzdušná a dobře zásobená živinami. Jak ji získáme? Použijeme starý kompost nebo pařeništní zem, přidáme po jednom dílu písku, rašeliny či listovky a můžeme sázet (lze koupit již i hotový substrát pro kaktusy). Kaktus čerstvě přesazený začneme zalévat asi až za týden a to proto, že poraněné kořeny by začaly hnít a to by byl začátek konce Vašeho miláčka.


3. V umístění – kaktus je dítko dalekých slunných krajin milující v době vegetace dostatek světla, tepla a nárazovou zálivku. Skleníkové či pařníkové podmínky nelze napodobit doma v bytě, ale na slunném okně se dá vytvořit to pravé klima, které vyhovuje podstatné části kaktusů. V plné vegetaci zaléváme dostatečně, ale až po předchozím proschnutí zeminy a dostatečně větráme. Rovněž slunka jim dopřejeme co nejvíce. Některé druhy jsou velmi vděčné za letnění (od května do září) po předchozím přivyknutí na přímé slunce (nebezpečí popálení a tím poškození rostliny).


4. V zalévaní – jak již bylo řečeno, kaktus je od přírody připraven k překonání dlouhých období sucha a toto mu musíme vytvořit i my nárazovou zálivkou. Zaléváme vždy měkkou a nezávadnou vodou, která je teplejší vzduchu. Další zálivku provedeme až po předchozím proschnutí, Velmi dobré je i mlžení rostlin a to jak v začátku, tak i na konci vegetace.


5. V teplotách – v kolísání teplot ze své domoviny jsou kaktusy uvyklé na velké kolísání teplot mezi dnem a nocí až o 30 °C. Pokud máte skleníček či pařeníček můžete i tento blahodárný faktor vyrobit a to tak, že přes den přivřete větrání (pozor ale na přehřátí rostlin nebo popálení rostlin) a na noc jej naplno otevřete. U letněných kytek se o to postará sama příroda.


Je nám jasné, že tento návod není a nemůže být úplný. Šlo nám o to, podchytit Váš zájem o kaktusy, sice zvláštní a někdy i podivné a zároveň krásné rostliny. Pokud bude Váš zájem trvalejší, budeme velice rádi, když vstoupíte do řad Klubu kaktusářů Alberto Vojtěcha Friče v Novém Bydžově. Ale i tak Vám přejeme hodně pěstitelských úspěchů, pěkné kvetoucí kaktusy, které budou Vaší chloubou.


Členové Klubu kaktusářů A. V. Friče v Novém BydžověNovinky:


Hobby výstava 2021

Fotky z Hobby výstavy 2020


Klub kaktusářů Alberto Vojtěcha Friče Nový Bydžov